AZ23C5V6W-7-F - Diodes Incorporated
Mfr. #:
AZ23C5V6W-7-F
Description:
Zener Diodes 200mW 5.6V Dual AEC-Q101 Qualified
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Package / Case: SOT-323-3
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Configuration: Dual Cathode Common Anode
Brand: Diodes Incorporated
Manufacturer: Diodes Incorporated
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Series: AZ23C5
Qualification: AEC-Q101
Vz - Zener Voltage: 5.6 V
Test Current: 5 mA
Voltage Tolerance: 5 %
Zz - Zener Impedance: 40 Ohms
Factory Pack Quantity: 3000
Voltage Temperature Coefficient: 25 mV/C
Pd - Power Dissipation: 200 mW
Length: 2.2 mm
Width: 2.2 mm
Zener Current: 1 uA
Ir - Reverse Current: 1 uA
Height: 1 mm