BYV29FB-600,118 - WeEn Semiconductors
Mfr. #:
BYV29FB-600,118
Description:
Rectifiers PWR 600 V 9 A
Specifications
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Brand: WeEn Semiconductors
Configuration: Single
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Product Type: Rectifiers
Product Category: Rectifiers
Product: Rectifiers
Type: Fast Recovery Rectifiers
RoHS: E
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: D2PAK-3
Part # Aliases: 934064971118
If - Forward Current: 9 A
Factory Pack Quantity: 800
Vr - Reverse Voltage: 600 V
Ir - Reverse Current: 50 uA
Recovery Time: 17.5 ns
Max Surge Current: 100 A
Vf - Forward Voltage: 1.45 V