BZG03B200-M3-08 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
BZG03B200-M3-08
Description:
Zener Diodes Uni-direc 300W Pppm SMA (DO-214AC)
Specifications
Product Category: Zener Diodes
Product Type: Zener Diodes
RoHS: Y
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Configuration: Single
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: DO-214AC-2
Length: 5.5 mm
Test Current: 5 mA
Vz - Zener Voltage: 200 V
Zz - Zener Impedance: 200 Ohms
Width: 2.8 mm
Height: 2.3 mm
Factory Pack Quantity: 1500
Pd - Power Dissipation: 1.25 W
Vf - Forward Voltage: 1.2 V
Zener Current: 1 uA
Voltage Temperature Coefficient: 0.13 %/K