BZT52C16 RH - Taiwan Semiconductor
Mfr. #:
BZT52C16 RH
Description:
Zener Diodes 16 Volt 410mW 5%
RoHS: Y
Manufacturer: Taiwan Semiconductor
Brand: Taiwan Semiconductor
Configuration: Single
Package / Case: SOD-123F-2
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Series: BZT52C
Pd - Power Dissipation: 500 mW
Test Current: 5 mA
Voltage Tolerance: 5 %
Zz - Zener Impedance: 40 Ohms
Factory Pack Quantity: 3000
Length: 2.7 mm
Vz - Zener Voltage: 16 V
Width: 1.7 mm
Height: 1.15 mm
Vf - Forward Voltage: 1 V