FSAM10SH60A - ON Semiconductor / Fairchild
Mfr. #:
FSAM10SH60A
Description:
IGBT Transistors 600V/10A/ SPM2
Specifications
Technology: Si
Package / Case: SPM32-AA
Mounting Style: SMD/SMT
Brand: ON Semiconductor / Fairchild
Manufacturer: ON Semiconductor
Subcategory: IGBTs
Product Category: IGBT Transistors
Product Type: IGBT Transistors
Series: FSAM10SH60A
RoHS: E
Collector- Emitter Voltage VCEO Max: 600 V
Factory Pack Quantity: 48
Pd - Power Dissipation: 43 W
Collector-Emitter Saturation Voltage: 2.5 V
Continuous Collector Current at 25 C: 10 A
Continuous Collector Current: 10 A