V300C28E75BL2 - Vicor Corporation
Mfr. #:
V300C28E75BL2
Description:
DC DC CONVERTER 28V 75W
Specifications
Manufacturer Vicor Corporation
Mounting-Type Through Hole
Package-Case Quarter Brick
Features OVP, UVLO
Series MICRO
Type Isolated Module
Applications ITE (Commercial)
Product Category DC DC Converters
Packaging Bulk
Power-Watts-Manufacture-Series 75W
Voltage-Isolation 3kV (3000V)
Voltage-Input-Max 375V
Voltage-Output-1 28V
Current-Output-Max 2.68A
Size-Dimension 2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Voltage-Input-Min 180V
Number-of-Outputs 1
Efficiency 0.873
Operating-Temperature -10°C ~ 100°C