MC79L15ACLPE3 - Texas Instruments
Mfr. #:
MC79L15ACLPE3
Description:
Linear Voltage Regulators 15V 100mA Fixed Neg Voltage Regulator
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Manufacturer: Texas Instruments
Brand: Texas Instruments
Package / Case: TO-92-3
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Polarity: Negative
Series: MC79L15A
Product Category: Linear Voltage Regulators
Product Type: Linear Voltage Regulators
Output Type: Fixed
Packaging: Bulk
Length: 4.83 mm
PSRR / Ripple Rejection - Typ: 39 dB
Line Regulation: 300 mV
Height: 3.68 mm
Width: 3.43 mm
Load Regulation: 150 mV
Factory Pack Quantity: 1000
Output Current: 100 mA
Number of Outputs: 1 Output
Unit Weight: 0.007520 oz
Operating Temperature Range: 0 C to + 125 C
Minimum Operating Temperature: 0 C
Input Voltage MAX: - 35 V
Input Voltage MIN: - 17.5 V
Output Voltage: - 15 V