P4KE12A-E3/54 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
P4KE12A-E3/54
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors 400W 12V Unidirect
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Polarity: Unidirectional
Tradename: TransZorb
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Packaging: Reel
Series: P4KE
RoHS: E
Package / Case: DO-204AL-2 (DO-41)
Termination Style: Axial
Factory Pack Quantity: 5500
Pppm - Peak Pulse Power Dissipation: 400 W
Clamping Voltage: 16.7 V
Breakdown Voltage: 11.4 V
Working Voltage: 10.2 V