P6KE6.8A-TP - Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. #:
P6KE6.8A-TP
Description:
TVS Diodes / ESD Suppressors UNI-DIR 600W 57A
Specifications
RoHS: Y
Polarity: Unidirectional
Product Category: TVS Diodes / ESD Suppressors
Subcategory: TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Product Type: TVS Diodes
Packaging: Reel
Series: P6KE6.8
Manufacturer: Micro Commercial Components (MCC)
Brand: Micro Commercial Components (MCC)
Package / Case: DO-15-2
Termination Style: Axial
Breakdown Voltage: 6.8 V
Factory Pack Quantity: 4000
Clamping Voltage: 10.5 V