RB520CS-30FHT2RA - ROHM Semiconductor
Mfr. #:
RB520CS-30FHT2RA
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 30V Vr 0.1A Io SBD SOD-923 0.01A
Specifications
RoHS: Y
Configuration: Single
Technology: Si
Product Type: Schottky Diodes & Rectifiers
Product Category: Schottky Diodes & Rectifiers
Product: Schottky Diodes
Package / Case: SOD-923-2
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Brand: ROHM Semiconductor
Manufacturer: ROHM Semiconductor
Part # Aliases: RB520CS-30FH
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Qualification: AEC-Q101
Factory Pack Quantity: 8000
Ifsm - Forward Surge Current: 500 mA
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage: 30 V
Vr - Reverse Voltage: 30 V
If - Forward Current: 100 mA
Ir - Reverse Current: 0.5 uA
Vf - Forward Voltage: 0.45 V
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
Electronic Vehicle (EV) Solutions
Automotive Schottky Barrier Diodes
ROHM Automotive Schottky Barrier Diodes are AEC-Q101 qualified, high-reliability, and low loss diodes. These diodes prevent thermal runaway at high temperatures and reduce power consumption in automotive and power supply devices by approximately 40% when compared to conventional ones. The automotive Schottky diodes offer reverse voltage range between 30V to 150V and 0.03A to 40A average rectified forward current. The Automotive Schottky Barrier Diodes feature a 0.35V to 1V low forward voltage range and exhibit high ESD resistance. The low power consuming quality of these diodes makes them ideal for energy saving circuits in Electric Vehicles (EVs) and Hybrid Electric Vehicles (HEVs). These devices are compact in design are available in a variety of packages. The applications include small current rectification to general rectification.