S-8356M18MC-MEDT2G - ABLIC
Mfr. #:
S-8356M18MC-MEDT2G
Description:
Switching Controllers SWITCHING REGULATOR
Specifications
RoHS: Y
Product Category: Switching Controllers
Product Type: Switching Controllers
Package / Case: SOT-23-5
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Manufacturer: ABLIC
Brand: ABLIC
Duty Cycle - Max: 78 %
Factory Pack Quantity: 3000
Switching Frequency: 300 kHz
Output Current: 19 mA
Output Voltage: 1.8 V
Number of Outputs: 1 Output
Input Voltage: 0.9 V to 10 V