VS-20ETF02FPPBF - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
VS-20ETF02FPPBF
Description:
Rectifiers RECOMMENDED ALT 78-VS-20ETF02FP-M3
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-220FP-3
Configuration: Single
Product Category: Rectifiers
Product Type: Rectifiers
Product: Rectifiers
Type: Fast Recovery Rectifiers
RoHS: E
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Height: 8.9 mm
Width: 4.8 mm
Max Surge Current: 300 A
Part # Aliases: 20ETF02FPPBF
Vr - Reverse Voltage: 200 V
If - Forward Current: 20 A
Recovery Time: 160 ns
Factory Pack Quantity: 1000
Ir - Reverse Current: 100 uA
Length: 10.6 mm
Vf - Forward Voltage: 1.67 V