SST25LF020A-33-4C-SAE-T - Microchip Technology
Mfr. #:
SST25LF020A-33-4C-SAE-T
Description:
NOR Flash 3.0 to 3.6V 2Mbit SPI Serial Flash
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Timing Type: Synchronous
Architecture: Sector
Series: SST25LF
Interface Type: SPI
Package / Case: SOIC-8
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Product Category: NOR Flash
Product Type: NOR Flash
Memory Type: NOR
Brand: Microchip Technology
Manufacturer: Microchip
Subcategory: Memory & Data Storage
Data Bus Width: 8 bit
Factory Pack Quantity: 3300
Speed: 33 MHz
Maximum Clock Frequency: 33 MHz
Supply Voltage - Max: 3.6 V
Supply Voltage - Min: 3 V
Organization: 256 k x 8
Memory Size: 2 Mbit
Supply Current - Max: 10 mA