IXFH52N30Q
Description:
MOSFET 300V 52A
Specifications
RoHS: Y
Packaging: Tube
Mounting Style: Through Hole
Package / Case: TO-247-3
Configuration: Single
Technology: Si
Transistor Polarity: N-Channel
Subcategory: MOSFETs
Product Type: MOSFET
Product Category: MOSFET
Manufacturer: IXYS
Brand: IXYS
Series: IXFH52N30
Tradename: HiPerFET
Channel Mode: Enhancement
Typical Turn-Off Delay Time: 80 ns
Rise Time: 60 ns
Rds On - Drain-Source Resistance: 60 mOhms
Id - Continuous Drain Current: 52 A
Width: 5.3 mm
Pd - Power Dissipation: 360 W
Forward Transconductance - Min: 35 S
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: 300 V
Factory Pack Quantity: 30
Typical Turn-On Delay Time: 27 ns
Fall Time: 25 ns
Height: 21.46 mm
Vgs - Gate-Source Voltage: 20 V
Length: 16.26 mm
Transistor Type: 1 N-Channel
Number of Channels: 1 Channel
Unit Weight: 0.229281 oz
Minimum Operating Temperature: - 55 C
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
Electrical Vehicle DC Fast Chargers
DC charging stations are designed to convert the electrical grid’s AC power into DC power that can then be fed directly into a vehicle’s battery system for fast charging – in 30 minutes or less. Because the conversion from AC to DC power is being done in the charging station, these units can provide higher levels of power (50kW to 350kW and beyond) to the vehicle compared to AC charging stations. Working with tens to hundreds of kilowatts of power, efficient conversion, reliability of the system, and user safety are critical.