TRF250-120 - Littelfuse
Mfr. #:
TRF250-120
Description:
Resettable Fuses - PPTC .12A 60VDC 250VRMS
Specifications
RoHS: Y
Mounting Style: Through Hole
Series: TRF250
Product Type: Resettable Fuses - PPTC
Product Category: Resettable Fuses - PPTC
Termination Style: Radial
Part # Aliases: RF0008-000
Type: PolySwitch Resettable Fuses
Tradename: PolySwitch
Subcategory: PPTC Resettable Fuses
Manufacturer: Littelfuse
Brand: Littelfuse
Packaging: Bulk
Maximum Voltage: 60 V
Width: 6.5 mm
Factory Pack Quantity: 500
Lead Spacing: 5 mm
Height: 4.6 mm
Current Rating - Max: 3 A
Trip Current: 240 mA
Resistance: 16 Ohms
Hold Current: 120 mA
Length: 11 mm
Pd - Power Dissipation: 1 W