TPS3305-18DGNRG4 - Texas Instruments
Mfr. #:
TPS3305-18DGNRG4
Description:
Supervisory Circuits Dual Processor
Specifications
RoHS: Y
Watchdog Timers: Watchdog
Type: Voltage Supervisory
Manufacturer: Texas Instruments
Brand: Texas Instruments
Series: TPS3305-18
Product Type: Supervisory Circuits
Product Category: Supervisory Circuits
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Chip Enable Signals: No Chip Enable
Battery Backup Switching: No Backup
Power Fail Detection: No
Manual Reset: Manual Reset
Package / Case: MSOP-PowerPad-8
Features: Active Low Enable, Manual Reset, Watchdog Timer
Output Type: Active High, Active Low, Push-Pull
Supply Voltage - Max: 6 V
Width: 3 mm
Length: 3 mm
Factory Pack Quantity: 2500
Pd - Power Dissipation: 2140 mW
Reset Delay Time: 200 ms
Supply Voltage - Min: 2.7 V
Number of Inputs Monitored: 2 Input
Operating Supply Current: 15 uA
Threshold Voltage: 1.8 V, 3.3 V
Undervoltage Threshold: 1.68 V, 2.93 V
Height: 1.02 mm