VS-T70HF20 - Vishay Semiconductors
Mfr. #:
VS-T70HF20
Description:
Rectifiers 200 Volt 70 Amp
Specifications
Brand: Vishay Semiconductors
Manufacturer: Vishay
Part # Aliases: T70HF20
Mounting Style: Stud Mount
Type: Standard Recovery Rectifiers
Configuration: Single
Product Type: Rectifiers
Product Category: Rectifiers
Product: Rectifiers
RoHS: N
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Package / Case: D-55
Packaging: Bulk
If - Forward Current: 70 A
Length: 41 mm
Width: 27 mm
Height: 25 mm
Vr - Reverse Voltage: 200 V
Unit Weight: 2 oz
Ir - Reverse Current: 15000 uA
Max Surge Current: 1250 A
Factory Pack Quantity: 10
Vf - Forward Voltage: 1.35 V