X5163S8Z-4.5A - Renesas / Intersil
Mfr. #:
X5163S8Z-4.5A
Description:
Supervisory Circuits CPU SUP/WDT 16K SPI EE RST LW 5V+/-10%
Specifications
RoHS: Y
Series: X5163
Watchdog Timers: Watchdog
Type: Voltage Supervisory
Packaging: Tube
Product Type: Supervisory Circuits
Product Category: Supervisory Circuits
Package / Case: SOIC-8
Mounting Style: SMD/SMT
Manufacturer: Renesas Electronics
Brand: Renesas / Intersil
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Manual Reset: No Manual Reset
Chip Enable Signals: No Chip Enable
Battery Backup Switching: No Backup
Power Fail Detection: No
Output Type: Active High
Supply Voltage - Max: 5.5 V
Length: 5 mm (Max)
Operating Supply Current: 5 mA
Overvoltage Threshold: 4.75 V
Threshold Voltage: 4.5 V to 5.5 V
Undervoltage Threshold: 4.5 V
Supply Voltage - Min: 4.5 V
Width: 4 mm (Max)
Reset Delay Time: 280 ms
Factory Pack Quantity: 100
Height: 1.5 mm (Max)